Forum THESAURUS Strona Główna Zaloguj Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj
 Główna •  Gazeta •  Sklep •  Forum •  Galeria •  Czat •  Kontakt •  Statystyki •  Download
 Ogłoszenie 

...


Poprzedni temat «» Następny temat
 
Policja będzie zatrzymywać i "trzepać" domy poszuk
Autor Wiadomość
jerzydom 
PHEC Thesaurus
jeż


Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 6134
Piwa: 123/38
Skąd: Leśna Polana
Wysłany: 2017-11-27, 21:21   Policja będzie zatrzymywać i "trzepać" domy poszuk

Policja będzie zatrzymywać i "trzepać" domy poszukiwaczy! Mamy policyjną instrukcję!

Dokument ma na celu uświadomienie funkcjonariuszy, jak mają postępować z poszukiwaczami skarbów, detektorystami, którzy za pomocą wykrywaczy metali i innych urządzeń elektronicznych poszukują zabytków.

W ślad za nowymi przepisami uchwalonymi przez Sejm (od 1 stycznia 2018 r. poszukiwania zabytków z wykrywaczem bez pozwolenia konserwatorskiego, nawet na własnej działce, to nie wykroczenie lecz przestępstwo) policja uświadamia funkcjonariuszy niższego szczebla, jak mają postępować widząc na polu osoby z wykrywaczami metalu.

W internecie pojawiła się instrukcja, która nakazuje policjantowi szereg działań.

Funkcjonariusz najpierw winien wykonać zdjęcia poszukiwaczom, a dopiero następnie wylegitymować i sprawdzić, czy poszukiwacz posiada lub nie stosowne zezwolenia konserwatorskie na poszukiwanie zabytków z pomocą urządzeń elektronicznych!;

Przeszukać poszukiwacza i bezwzględnie zabrać mu zabytki i wykrywacz metalu;

Przeszukać dom poszukiwacza i pomieszczenia gospodarskie;

Powiadomić Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o swoich działaniach oraz – nie wiadomo jak, ale "dokonać oględzin miejsca poszukiwań oraz oględzin ujawnionych zabytków".
Kuriozum stanowi dopisek pod instrukcją przestrzegający policjantów przed argumentacją zatrzymanych, którzy mogą mówić, że nie poszukiwali zabytków, ale innych przedmiotów jak np. meteorytów, których poszukiwania z wykrywaczem metalu nie są zabronione przez polskie prawo. Dowodem przeciwko tłumaczeniu poszukiwaczy mają być zdaniem instrukcji odnalezione przy archeologach-amatorach zabytki.

Problem w tym, że to, co jest zabytkiem definiuje niejasna "Ustawa o zabytkach i ustawie nad zabytkami", a wiedzy takiej in situ bez nie posiada bez wątpienia policjant. Mało tego, zabytki poszukiwacz mógł odnaleźć przypadkowo w trakcie szukania meteorytów i mógł mieć intencję ich niezwłocznego zgłoszenia konserwatorowi zabytków, w czym przeszkodziło mu zatrzymanie policyjne.

Wymyślone ad hoc argumenty prawne przeciwko instrukcji policyjnej zawsze się znajdą, a próba traktowania 100 tysięcy polskich poszukiwaczy jak groźnych bandytów zakończy się zapewne jak zwykle – martwym prawem, niechęcią społeczeństwa do państwa i zwiększeniem podziemia zabytkowego, gdzie zamiast do świata nauki będą częściej przenikać nieujawniane archeologom zabytki i wiedza o całych, nowych i nieznanych nam stanowiskach archeologicznych.

Z kolei część archeologów twierdzi, że tylko zdecydowane działania policji i wymiaru sprawiedliwości mogą doprowadzić do likwidacji popularnej pasji, którą ich zdaniem powinni zajmować się wyłącznie profesjonaliści. Inni archeolodzy mówią z kolei, że czas zacząć w końcu współpracować, a nie straszyć paragrafami; zwłaszcza, że wielu poszukiwaczy to prawdziwi pasjonaci historii, których w wielu innych krajach (np. w Anglii) nagradza się częściej niż karze.

http://www.wsensie.pl/pol...yjna-instrukcje
_________________
Jerzy

Największą tajemnicą jest to co przyniesie nam jutro.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Odpowiedz do tematu
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

  
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM

Template BreatheFX modified by Falcone
Design by: Infected-FX