Forum THESAURUS Strona Główna Zaloguj Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj
 Główna •  Gazeta •  Sklep •  Forum •  Galeria •  Czat •  Kontakt •  Statystyki •  Download
 Ogłoszenie 

...

Poprzedni temat «» Następny temat

Co zrobić?
Autor Wiadomość
Radi 
Radek

Wysłany: 2009-06-18, 11:49   Co zrobić?

Witam,
niedawno nawiązałem współpracę z lokalną grupą poszukiwaczy (Irlandia Północna). Około tygodnia temu, podczas ich wypadu na jednym z lokalnych pól wyskoczyła monetka, i nie byłoby to nic dziwnego, gdyby nie to, że monetka jest hiszpańska, ok. XVII w. srebrna, 8 reali. Znalazca próbuje teraz wpłynąć na osobę, która zorganizowała miejscówkę, żeby ją zamknął dla grupy, i żeby tylko we dwójkę przeszukali to pole i znaleźli resztę, nie informując właściciela pola.

Sprawa się dodatkowo rozwinęła przedwczoraj, kiedy w tym samym miejscu wyskoczyła kolejna monetka, ok 100 lat młodsza od poprzedniej, też hiszpańska, z tym że nie ze szlachetnego metalu.

Istnieje więc możliwość, że tych monetek jest tam więcej, co kwalifikuje się pod pojęcie skarbu, zresztą pierwsza monetka powinna już zostać zgłoszona do archeo, ale znalazca nie chce o tym nawet słyszeć, nawet miał pretensje do szefa grupy o poinformowaniu reszty o obu znaleziskach, bo co jak ktoś o tym doniesie.

Wczoraj rozmawiałem z szefem grupy, i zastanawialiśmy się co robić. W grę nie wchodzi zamknięcie pola dla klubu i poszukiwanie na własną rękę. Czy powinniśmy zgłosić sprawę do archeo, czy iść najpierw sprawdzić czy rzeczywiscie wyskoczy więcej monet? Jak uważacie?

Przypominam, że znalezisko wyskoczyło na polu w Północnej Irlandii. Czy monetki hiszpańskie są popularnym znaleziskiem w innych częściach Wysp? Za bardo się tym wszystkim ekscytujemy?

Pozdrawiam
Radek
Postaw piwo autorowi tego posta

reglass 
BLACK BOX

Otrzymał 4 piw(a)
Wysłany: 2009-06-18, 12:19   Re: Co zrobić?

trzeba poczekać jak VW wpadnie coś doradzi...

hmm pojedyncze sztuki to nic jak znajdziecie jakiś skarbik więcej tych monet etc. dopiero bym coś zgłosił 8-)

Napoleon Bonaparte (1769-1821)

Van Worden 
PHEC Thesaurus
Adminrał - historyk armator;-)

Piwa: 180/220
Wysłany: 2009-06-18, 18:03   

Tu się kłania tzw. etyka poszukiwawcza 8-) Osobiście stosuję od lat żelazną zasadę która polega na tym, że jeśli jest ciekawe trafienie (z komercyjnego punktu widzenia) to kasę dzielę między ludzi którzy tego dnia byli ze mną NIEPRZYPADKOWO na wspólnych poszukiwaniach. Dzielę się kasą także w przypadku gdy np. jadę z kimś na pole ale partner musiał coś załatwić i nie było go ze mną w momencie odkrycia.
W opisanym przez Radiego przypadku, gość który namawia Was do działania tylko we dwójkę powinien zostać wykluczony z klubu. Nie ma takiej opcji żeby pole zamykac dla reszty bo to zwyczajne świństwo :roll: Jeśli zaś chodzi o monetki to nie ekscytowałbym się tak bardzo i przeprowadził gruntowne poszukiwania, prosząc o pomoc wszystkich członków klubu. Jeśli nawet jest to skarb monet to nie zrobicie żadnej krzywdy jeśli go skrupulatnie wyciągniecie pod warunkiem precyzyjnego zaznaczania na planie znajdowanych monet. Powinniscie wyznaczyć jedną osobę spośród siebie która zajmie się podczas tej akcji prowadzeniem dokumentacji poszukiwań i która nie będzie szukać a jedynie odnotowywać znaleziska. Dopiero gdy na 100% okaże się, że nie macie tu do czynienia z pojedyńczymi zgubami tylko z celowo ukrytym skarbem, powiadomiłbym archeo. Jak daleko miejsce jest położone od wybrzeża i jakie konkretnie sa to monety? Jeśli jest to nie XVII a XVI wiek wtedy mozemy mówić np o prawdopodobieństwie pochodzenia monet z wraku hiszpańskiej Wielkiej Armady, a to już zupełnie inna bajka ;-)

Pele76 
PHEC Thesaurus
Mieszacz szeregów

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2009-06-18, 19:36   

No dobra, ale znaleziona moneta skarbu nie czyni czyż nie?
Coś tam było że skarbem bla bla bla co najmniej kilka monet z ego samego miejsca i bla bla bla czy coś mnie się pomieszało?
Czy Irlandia Północna całkiem jak w UK z prawem?
Jak ma się słowo "Skarb" do angielskiego prawa?

Van Worden 
PHEC Thesaurus
Adminrał - historyk armator;-)

Piwa: 180/220
Wysłany: 2009-06-18, 19:51   

Pele76 - przecież napisałem wyraźnie, że zgłoszenie dopiero w chwili gdy mamy do czynienia na 100% ze skarbem 8-) Tu masz wszystko precyzyjnie opisane co takim skarbem jest w UK: http://www.thesaurus.com....er=asc&start=15

Pele76 
PHEC Thesaurus
Mieszacz szeregów

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 2009-06-18, 20:00   

Heheee kurcze coś muszę odpuścić, bo już mi się informacje mieszają... Ciekawe co bym ja zrobił jakby ktoś mi net odłączył... to jak respirator :P
Dzięki Van, wiedziałem że gdzieś czytałem, ale nie pamiętałem gdzie...

Radi 
Radek

Wysłany: 2009-06-18, 23:34   

Witajcie.

Dzięk Van za opinię, ja miałem identyczne odczucia jak Ty, facet powinien lecieć z klubu, ale widziałem się z nimi dopiero 2 razy, i nie chcę się w to jakoś mocno mieszać, muszą to załatwić między sobą, ja im mogę jedynie podpowiedzieć pewne rzeczy konsultując się tutaj, z Wami.

Oczywiście dam Wam znać jak się sprawa rozwinie.

Pozdrawiam
Radek

Odpowiedz do tematu