Forum THESAURUS Strona Główna Zaloguj Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj
 Główna •  Gazeta •  Sklep •  Forum •  Galeria •  Czat •  Kontakt •  Statystyki •  Download
 Ogłoszenie 

...

Poprzedni temat «» Następny temat

Ceweczki NEL i Coiltek
Autor Wiadomość
MałyCF 
PHEC Thesaurus

Piwa: 10/6
Wysłany: 2012-11-05, 19:56   Ceweczki NEL i Coiltek

Będę chciał kupić coś większego do XT705 na wiosnę, myślałem o Nel Tornado, (głównie na kolorek polny czasem w las)
Ale może jakaś alternatywa z Coiltek?

Zapraszam do dyskusji użytkowników, najlepiej jeśli ktoś miał możliwość potestować cewki obu producentów.

Pozdrawiam
MałyCF
Postaw piwo autorowi tego posta

jwaldek 

Wysłany: 2012-11-06, 09:01   

To może ja też podczepię się pod ten wątek - która z cewek najlepiej by się nadawała do głębokich poszukiwań w lesie - chodzi o namierzanie srebrnych depozytów, większych srebrnych monet, większych przedmiotów z metali kolorowych.

Dotyczy to terenów o niewielkiej ilości zanieczyszczeń z żelaza, gdzie już standardową cewką 7,5khz nie mogę głębiej się gnąć.

Interesują mnie zwłaszcza informację jak te cewki sprawdzają się w praktyce i ile cm rzeczywiście można by zyskać celując w duże srebrne monety i depozyty. Chciałbym wiedzieć czy jest sens takiej inwestycji czy raczej należy myśleć nad zmianą całego sprzętu?

GrzegorzB 

Otrzymał 12 piw(a)
Wysłany: 2012-11-06, 18:04   

Kupując dużą sondę na większe i głębsze przedmioty, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jej WAGĘ konkretnie masę. Szczególnie jeśli się posiada wykrywacz, którego podstawowym atutem jest niska masa. Całą reszta to w znacznej mierze magia roztaczana przez producentów, której jedynym sensem jest nakręcenie niezwykle wysokoopłacalnej sprzedaży drutu zalanego żywicą. Bo do wyprodukowania wykrywacza potrzeba mnóstwo sprzętów, wiedzy i pieniędzy, a do produkowania sond potrzebny jest duży stół, parę prostych narzędzi bliższych kuźni niż zakładowi elektronicznemu, lutownica i jeden miernik lub tani oscyloskop.
Moim zdaniem, jeśli ktoś chce uczynić z lekkiego poręcznego wykrywacza kotwicę, to już lepiej kupić lepszy wykrywacz lepiej radzący sobie z głębokimi obiektami.
Czyli, jeśli duża sonda, to lekka. Albo daj sobie spokój. Po prostu sprawdź parametry.

kris30 

Wysłany: 2012-11-06, 20:07   

Ja wrocilem do sondy standaardowej i z dokupywania duzych sond juz sie wyleczylem.Strata kasy a plusow zadnych nie bylo, moim zdaniem 11cali to max zeby zachowac komfort pracy i dobry zasieg.Oczywiscie mam na mysli chodzenie za drobnica
TM 808.

sew 
PHEC Thesaurus
nowy

Wysłany: 2012-11-06, 20:38   

Duze cewki potrafia byc bardzo meczace :-| ,ale i maja swoje zalety,chociaz w mojej opinii wiecej minusow niz plusow niestety :-o
Ostatnio zmieniony przez sew 2012-11-06, 23:18, w całości zmieniany 1 raz  

MałyCF 
PHEC Thesaurus

Piwa: 10/6
Wysłany: 2012-11-06, 20:53   

No właśnie chodzi mi o takie informacje jak podajecie.
Macie lepsze doświadczenie ze sprzętem, ja dopiero kilka raz byłem w terenie, ale już mi jakoś elipsa nie wystarcza ;) może mam zbyt wielkie wymagania co do sprzętu, a jest wszystko ok.
Nie chodzi mi o nie wiadomo jak wielkie poprawienie zasięgu, raczej większy obszar omiatany za jednym razem, tą elipsą DD 18,75 trzeba się sporo namachać :(
Do tego słyszałem że jest dość płytka.

jwaldek 

Wysłany: 2012-11-08, 11:29   

Ja testowałem tylko oryginalne cewki Minelaba, kolega miał kilka , ja kilka, chyba tylko snajperki nie mieliśmy.

Ostatnio bardziej interesuje się lasami i nieużytkami i stąd moje pytanie o głębokie szukanie za pomocą X-Terra. Nie chce inwestować w ciężkie i nieporęczne cewki bo to nie ma sensu (w lesie łażenie z wielką cewką albo w trawie mija się z celem) ale jestem ciekawy na ile te NEL-e i Coilteki potrafią poprawić zasięg na głębokie cele, ewentualnie czy bardziej opłaca się myśleć o Explorer albo E-track - może ktoś ma doświadczenie w tym zakresie.

Niestety niewielu poszukiwaczy nastawionych na depozyty chce wypowiadać się o swoich doświadczeniach, wypowiedzi i doświadczeń monetkowców z pól jest sporo.

A co do elipsy, która jest tu wymieniana - cewka dobra na zaśmiecony teren i na bardzo drobne przedmioty - ja ją stosuję tylko na takie miejscówki. Na 80% miejsc zdecydowanie lepsza jest standardowa cewka średniej częstotliwości - np na boratynkę zasięg ma lepszy co najmniej o 5-7 cm (przeprowadzałem różne testy), sreberka średnie i większe też łapie zdecydowanie głębiej.

Jeśli chcę zbierać super drobnicę (typu denarki jagilońskie) a w ziemi jest masa sygnałów od żelaza używam elipsy, w każdym innym przypadku standardowa cewka DD jest o wiele lepsza.

Van Worden 
PHEC Thesaurus
Adminrał - historyk armator;-)

Piwa: 180/220
Wysłany: 2012-11-08, 15:14   

jwaldek - jeśli chcesz sukać depozytów z Xterrą czy głębszego srebra to weź pod uwagę cewkę o częstotliwości 3kHz. Taka sonda ma znacznie lepszą dyskryminację żelaza i sięga głębiej większe srebra. Zanim zainwestujesz w 15kę o tej czestotliwości (czy odpowiednik NELa w podobnym rozmiarze) możesz kupic albo zamienić się z kimś na koncentryka Minelaba 8cali 3kHz. Te cewki nie są popularne i można je czasem tanio wyrwać na Allegro czy Ebay. Weź taką do lasu i próbuj, zwłaszcza wspomagając się trybem "Prospecting".

jwaldek 

Wysłany: 2012-11-08, 16:54   

Z tym koncentrykiem jest pewien problem- ma wąski obszar głębokiego przemiatania - w zasadzie liczy się tylko sam środek cewki a gdy chce się przeczesać masę terenu to ta cewka jest strasznie nieefektywna - jednak DD dają dużo lepszą wydajność z tego względu, że machnięcie DD obejmuje 3 razy większy obszar niż machnięcie cewką koncentryczną.

Kolega miał kiedyś tą cewkę (co prawda dopiero uczył się obsługi X-Terra) i jego efekty były mizerne a obecnie nie mam od kogo pożyczyć, żeby taki test zrobić samodzielnie. Nie spotkałem się też z dobrymi testami porównawczymi które by pokazały co można uzyskać jeśli chodzi o głębokość przy tej cewce.

Van Worden 
PHEC Thesaurus
Adminrał - historyk armator;-)

Piwa: 180/220
Wysłany: 2012-11-08, 19:49   

jwaldek - mówimy o depozytach i dużym srebrze i w takim przypadku budowa tej sondy jest jak najbardziej właściwa, zwłaszcza gdy używamy pół statyka, którym świetnie można określić wielkość i głębokość dużego przedmiotu. Podejrzewam, że Twój kolega nie używał jej do tych celów, tylko chodził szukając "wszystkiego". Testy porównawcze są w 99.9% bezwartościowe, więc kierowanie się nimi przy wyborze sprzętu jest ryzykowne.

GrzegorzB 

Otrzymał 12 piw(a)
Wysłany: 2012-11-08, 21:33   

Sonda DD łapie szerzej ale płycej. Zawsze jest coś za coś.

jwaldek 

Wysłany: 2012-11-09, 11:56   

Van Worden napisał/a:
jwaldek - mówimy o depozytach i dużym srebrze i w takim przypadku budowa tej sondy jest jak najbardziej właściwa, zwłaszcza gdy używamy pół statyka, którym świetnie można określić wielkość i głębokość dużego przedmiotu. Podejrzewam, że Twój kolega nie używał jej do tych celów, tylko chodził szukając "wszystkiego". Testy porównawcze są w 99.9% bezwartościowe, więc kierowanie się nimi przy wyborze sprzętu jest ryzykowne.

Pewnie masz rację ale co do testów - ja ogólnie wszystko lubię traktować analitycznie, poza tym mam za sobą parę szkół technicznych i nie lubię podchodzić do sprzętu jak do czegoś co jest niemierzalne/nietestowalne

Myślę, że da się przeprowadzić wiarygodne testy np poprzez zakopanie kilkudziesięciu dekagramów srebra na różnych głębokościach i sprawdzeniu ich różnymi cewkami lub po testy terenowe na prawdziwych celach - oznaczanie wyłapanych celów różnymi cewkami i potem wykopanie i porównanie. Oczywiście taki test byłby wiarygodny dla jakiś typowych warunków terenowych (rodzaj gleby, ilość zanieczyszczeń z żelaza) ale dla poszukiwań w lesie jest to łatwiejsze bo tam warunki nie są tak zmienne jak na polach.

Niestety nie posiadam tylu cewek , żeby móc takie testy wykonać samodzielnie :( a interesuje mnie jakieś zgrubne porównanie ile cm albo ile % można zyskać jeśli chodzi o głębokość

inquiz
PHEC Thesaurus

Piwa: 2/3
Wysłany: 2012-11-12, 18:28   

xterra jest popularnym sprzętem, spróbuj znaleźć innego posiadacza w okolicy który ma inne cewki. napisz też do Mikołaja który zajmuje się dystrubucją Nelek - może coś podpowie ze swojej stajni.
Coiltek jest w PL absolutnie niepopularny.

andrzejput 
PHEC Thesaurus
Słońce świeci zawsze :-)

Piwa: 4/1
Wysłany: 2012-11-13, 00:21   

jwaldek- mam cewkę NEL BIG do X-terry jak chcesz to ci mogę pożyczyć tylko że cholernie jest nie poręczna i myślę że w lesie lub krzaczorach nie zda egzaminu jak dla mnie to porażka i wydanie kasy na nic .No cóż ale człowiek uczy się na własnych błędach ( a inteligentny na czyiś :mrgreen: )

andrzejput 
PHEC Thesaurus
Słońce świeci zawsze :-)

Piwa: 4/1
Wysłany: 2012-11-13, 00:25   

SORRY Jwaldek TEN POST POWYŻEJ JEST DO MAŁYFC :oops:

Odpowiedz do tematu