Forum THESAURUS Strona Główna Zaloguj Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj
 Główna •  Gazeta •  Sklep •  Forum •  Galeria •  Czat •  Kontakt •  Statystyki •  Download
 Ogłoszenie 

...


Poprzedni temat «» Następny temat
 
Bezcenny skarb Fabergé odnaleziony w Polsce
Autor Wiadomość
jerzydom 
PHEC Thesaurus
jeż


Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 6134
Piwa: 123/38
Skąd: Leśna Polana
Wysłany: 2017-08-21, 16:22   Bezcenny skarb Fabergé odnaleziony w Polsce

Bezcenny skarb Fabergé odnaleziony w Polsce

Kilka miesięcy temu udało się w Polsce dokonać niezwykłego odkrycia. Odnalazła się część zaginionej słynnej srebrnej neogotyckiej zastawy stołowej Aleksandra i Barbary Kelch wykonanej przez pracownię słynnego rosyjskiego złotnika Fabergé. Są to jedyne na świecie zachowane części tego słynnego arcydzieła sztuki złotniczej.
Neogotycka, zdobiona smokami zastawa Kelchów to dzieło legendarne. Była ona najważniejszym, najdroższym, najpiękniejszym, najbardziej podziwianym, najciekawiej zaprojektowanym dziełem Fabergé wykonanym ze srebra. W 1900 r. Aleksander Kelch zapłacił za nią 125 tys. rubli. Dla porównania dwa jaja Fabergé wykonane w tym samym 1900 r. dla cara Mikołaja II Romanowa kosztowały tylko 13,5 tys. rubli.
Neogotycka zastawa Kelchów została wykonana w 1900 r. w Moskwie. Składała się z wielu naczyń i przedmiotów. Największe i najbardziej reprezentacyjne części zastawy były ozdobione średniowiecznymi smokami i gryfami. Cechą charakterystyczną zastawy była zdobiąca ją litera "K" od nazwiska właścicieli "Kelch" i motyw lilii znajdujące się na wielu przedmiotach i naczyniach.
Powstanie zastawy było związane z budową pałacu Kelchów w Petersburgu. Najważniejszym pomieszczeniem w pałacu była piękna jadalnia urządzona w stylu gotyckim. Według przekazów źródłowych Barbara Kelch chciała, żeby jej reprezentacyjna srebrna zastawa nawiązywała stylem do wystroju jadalni.
Właściciele zastawy Aleksander i Barbara Kelch tworzyli niezwykłą parę. Ona była spadkobierczynią fortuny kupca i milionera Iwana Bazanowa, a on pochodził z rodziny o tradycjach wojskowych. Barbara uwielbiała dzieła Fabergé. W latach 1898-1904 Fabergé wykonał dla niej, aż siedem jajek Fabergé. Wszystkie one były prezentami od Aleksandra dla ukochanej żony. Jest to największy zbiór jaj Fabergé wykonany dla osoby prywatnej. Więcej jajek Fabergé zostało wykonanych tylko dla cara. Wśród jajek Fabergé należących do Barbary Kelch są prawdziwe arcydzieła, np. "Jajko z kwiatami jabłoni" lub "Jajko szyszka pinii".
W 1905 r. Aleksander i Barbara się rozstali. Ona wyjechała z Petersburga do Moskwy a następnie na stałe opuściła Rosję i zamieszkała w Paryżu, gdzie z pasją kolekcjonowała brylantową biżuterię Boucherona. W krótkim czasie kupiła brylanty za 7 mln franków. Sama zastawa została w Moskwie. Jej losy nie były znane, aż do wybuchu rewolucji, kiedy to została skonfiskowana przez władze rewolucyjne i w 1918 r. przetopiona. W tamtym czasie wartość użytego do jej wykonania srebra była większa niż samo dzieło.
Aż do dziś nie były znane żadne ocalałe części tej zastawy. Wszyscy badacze i znawcy dziejów Fabergé uważali, że zastawa została całkowicie zniszczona. Jednak nieoczekiwanie w grudniu 2016 r. okazało się, że mała część tej zastawy jednak ocalała.
Udało się częściowo ustalić historię odnalezionych zabytków. Według przekazów były one własnością rosyjskiego żołnierza, który w 1918 r. brał udział w przetopieniu zastawy Kelchów i niszczeniu podobnych skarbów skonfiskowanych rosyjskiej arystokracji. Odnalezione noże otrzymał jako zapłatę. W 1921 r. żołnierz je sprzedał i w ten sposób zabytki znalazły się, w posiadaniu polskiego lekarza. W czasie II wojny światowej zostały zakopane i w ten sposób przetrwały burzliwy czas wojny.
Nie wiadomo dokładnie co się z nimi działo tuż po wojnie. Wiadomo jedynie, że cały czas były własnością tej samej rodziny. Pojawiły się ponownie w 2016 r. już jako własność nowego właściciela.
Przedmioty zostały sprzedane i udostępnione do badań dr Adamowi Szymańskiemu, historykowi sztuki. Polskiemu ekspertowi w zakresie złotnictwa rosyjskiego udało się je zidentyfikować, a tym samym odnaleźć jedyne zachowane części słynnej neogotyckiej smoczej zastawy Aleksandra i Barbary Kelch.
Odkrycie to jest niemałą sensacją i być może najciekawszym wydarzeniem związanym z Fabergé w 2017 r.

Pod linkiem foty

http://wiadomosci.onet.pl...5wj86e#slajd-10
_________________
Jerzy

Największą tajemnicą jest to co przyniesie nam jutro.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Odpowiedz do tematu
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

  
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM

Template BreatheFX modified by Falcone
Design by: Infected-FX