"...Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona albo wątpisz że mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem co stylem życia..."
- Howard Jennings

Już wkrótce możliwość
pobrania
Thesaurus News
w wersji do wydrukowania.
ABC Skutecznego Poszukiwacza cz.1
O testowaniu porównawczym słów kilka
Thomas J. Dankowski


Część poszukiwaczy, która zastanawia się właśnie nad zakupem swojego pierwszego wykrywacza albo zmianą na inny model, sugeruje się w swoim wyborze testami porównawczymi, które czasem są zamieszczane tu i ówdzie. Choć te testy są i tak bez porównania lepsze od testów powietrznych, bo przecież monety nie lewitują kilka centymetrów nad ziemią, to czy mamy je brać pod uwagę? Czy to właściwe podejście? A może sami moglibyśmy spróbować przeprowadzić taki test? O czym trzeba pamiętać i jak taki test powinien wyglądać, powie nam tekst Thomasa J. Dankowskiego, inżyniera elektronika z NASA, przez wiele lat pracującego dla firmy Fisher Electronics.

Osoba w jednym terenie twierdzi, że ma zasięg kilkunastu centymetrów na danej monecie a w innym terenie, kolejna osoba twierdzi, że na tej samej monecie zasięg wynosi kilkadziesiąt centymetrów.. Ktoś przeszukuje teren z wykrywaczem marki X a następnego dnia odwiedza to samo miejsce ze sprzętem marki Y i znajduje więcej dobrych celów, więc zaraz obwieszcza, że ten X jest gorszy od Y. To bardzo częste i wprowadzające wielu w błąd sytuacje.Test porównawczy jest NIEZWYKLE trudny do przeprowadzenia. Absolutnie WSZYSTKIE zmienne czynniki muszą być wyeliminowane żeby ustalić jakąkolwiek wiarygodność testu. Nawet bowiem najmniejsza zmiana spowoduje, że test straci sens.

Podręcznikowo idealny ogródek testowy to dobry początek, ale nie reprezentuje on prawdziwych warunków terenowych. Preferowana metoda testu porównawczego to kilka różnych miejsc ze zmienną mineralizacją gruntu i celami, które w żaden sposób nie zostały wcześniej naruszone ze swojego naturalnego otoczenia.

Powiedzmy, że wybrałeś się do lokalnego parku. Znalazłeś kilka potencjalnych celów i zaznaczyłeś ich precyzyjna lokalizację, kolorowymi szpilami wbitymi w ziemię. Wyłączasz wykrywacz X i włączasz Y. Teraz jednak zaczyna się problem. Czy detektor X był ustawiony optymalnie na każdy z zaznaczonych celów?Czy poziom i jakość sygnału została odnotowana (w celu porównania) do każdego pojedynczego celu? Czy też szukasz jedynie co znajduje a czego nie widzi każdy z wykrywaczy, niezależnie od siły/jakości sygnału? Jak wysoko była cewka ponad celem? Jak szybko przemiatałeś cewką? Czy wiesz, że niektóre wykrywacze preferują szybsze przemiatanie a inne wolniejsze? Czy byłeś skierowany dokładnie w tę samą stronę przemiatając cewką nad celami?

Czy wykrywacz Y miał cewkę kilka centymetrów przed lub za dokładnym środkiem celu? Czy oba wykrywacze były poprawnie dostrojone do gruntu? Czy X ma standardowo tę sama średnicę i typ cewki co Y? Czy w pobliżu były jakieś potencjalne źródła zakłóceń elektrycznych? Czy twoja saperka była nieco bliżej cewki wykrywacza X podczas testu? Czy jeden z wykrywaczy jest bardziej czuły na nikiel a drugi na srebro?

Czy jeden z wykrywaczy kompletnie nie radzi sobie w trudnym, wysoko zmineralizowanym gruncie, ale pokona wszystkie inne w gruncie łatwym, stosunkowo wolnym od minerałów? A ty wypróbowałeś go w końcu tylko w jednym miejscu i na tej podstawie wydałeś swoją opinię.. Czy po prostu próbujesz znaleźć wykrywacz o największym zasięgu, czy taki, który ma najlepszą zdolność separacji niepożądanych przedmiotów w pobliżu celu? Czy wiesz, że jeden detektor może być świetny w znajdowaniu monet w pobliżu nieżelaznych śmieci a inny znajdzie te same monety w pobliżu żelaza? Czy wykrywacz X i Y był testowany przez jedną i te sama osobę? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz zaznaczyć cele jednego dnia by nie móc ich znaleźć dnia następnego? Jeśli nazajutrz będzie inna wilgotność powietrza, temperatura, deszcz czy zakłócenia elektromagnetyczne, pojawi się całkowicie inny rodzaj warunków. Czy zdajesz sobie sprawę z faktu, że jeden wykrywacz może znaleźć jedną grupę celów a drugi zupełnie inną, dokładnie na tym samym miejscu? Czy to czyni jeden sprzęt gorszym od drugiego?

Teraz ciekawy przykład. Powiedzmy, że bardzo mały gwóźdź leży zakopany na 18 centymetrach a niewielka srebrna leży dokładnie pod nim, 3 centymetry pod nim. Ty dysponujesz jednym wykrywaczem i dwoma cewkami: 5cio i 10.5 calową. Po założeniu małej cewki "snajperskiej" gwóźdź ma w miarę mocny sygnał a srebrna moneta jest na granicy zasięgu małej cewki, ale wciąż słyszalna. Jednak, sygnał z monety jest znacznie słabszy niż z płycej leżącego gwoździa, więc wykrywacz wskazuje na żelazo. Te kilka centymetrów głębokości robi wielką różnicę dla małej cewki. Teraz zakładasz cewkę 10.5 cala. Dla większej cewki ta różnica w głębokości miedzy celami, nie ma znaczenia. Intensywność penetracji jest niemal ta sama na 18tu czy 21 centymetrach. Jednak wykrywacz wskazuje teraz monetę ponieważ ma ona większą masę w porównaniu z bardzo małym gwoździem. Oczywiście, sytuacja byłaby nieco inna gdyby gwóźdź leżał obok a nie bezpośrednio nad srebrną monetą. Ten sam detektor uzbrojony w różne cewki może wskazać różne cele na tym samym terenie. Warto o tym pamiętać. Jak widać, istnieje wiele faktorów, które wpłyną na rezultat testu. Jednym z częstych błędów popełnianych podczas testów jest ustawienie się powiedzmy 270 stopni w kierunku zachodnim z wykrywaczem X i stanięcie z Y dajmy na to 255 stopni na zachód. W wielu wypadkach te 15 stopni różnicy w namierzaniu celu cewką, wystarczy by unieważnić wyniki testu.

Cewka typu DD o małym "śladzie" może jeszcze bardziej podkreślić ten częsty błąd, kiedy przesuwamy ciało wedle osi celu. To oznacza również, że mogłeś przeszukiwać dany teren wielokrotnie, zawsze idąc z południa na północ, ale wciąż znajdujesz nowe cele. Być może dany cel mógł być elektromagnetycznie widoczny jedynie, jeśli cewka przeszła nad nim z kierunku północno-zachodniego na południowo-wschodni. Pewnego dnia idziesz ponownie w kierunku północnym, ale tym razem cel znajduje się po twojej prawej stronie (a nie jak kiedyś na wprost czy po lewej), kąt i kierunek cewki jest wreszcie właściwy i "BAM" masz dobry cel.. Po chwili decydujesz się obrócić ciało dookoła celu podczas przemiatania i odkrywasz, że ten cel jest widoczny jedynie w specyficznym ustawieniu się do niego a w innych nie ma po nim śladu. Może to być spowodowane bliskością niepożądanego śmiecia przy naszym celu. Możesz usłyszeć lub nie tego śmiecia, ze względu na maskowanie celu lub poziom dyskryminacji ustawiony w wykrywaczu. Wszystko zależy w jaki sposób cewka "najedzie" na cel.

Znajdź więc właściwy sprzęt do danej pracy. Wykrywacze są jak okulary. Są przecież szkła dla krótko i daleko widzów, do powiększeń, patrzenia w dal, czytania, 3D, do obserwacji zaćmień słońca, noktowizji, przeciwsłoneczne i takie, które po prostu maja tylko wyglądać "szpanersko".. I akurat sporo wykrywaczy właśnie tylko nieźle wygląda.

Jest jeszcze mnóstwo innych scenariuszy, które powodują, że test porównawczy może być nic nie warty. To wszystko brzmi trochę zniechęcająco, prawda? Najważniejsze jednak by zrobić to najlepiej jak potraficie! Wykluczcie tyle zmiennych czynników ile tylko się da. Jeśli mógłbyś mieć kumpla, który stałby za twoimi plecami, podając sprzęt, podczas gdy ty stałbyś dokładnie idealnie W TYM SAMYM miejscu, istnieją szanse, że taki test przyniósłby realne rezultaty. Bowiem tylko wtedy te różne zmienne czynniki wymienione przeze mnie wyżej, stają się stałymi czynnikami. Gdy opanujesz tę technikę, przekonasz się, że to nie było wcale takie trudne!! Twoja ostateczna analiza może się dość znacznie różnić od twoich przypuszczeń sprzed testu. Bądź obiektywny i otwarty na wnioski a poprawisz swoje rezultaty i staniesz się skuteczniejszym poszukiwaczem, znacznie poprawiając ilość pożądanych znalezisk!

Opracowanie: Van WordenPowrót do spisu treści.
Copyright © by Thesaurus News 2007.
All Rights reserved ®