"...Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona albo wątpisz że mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem co stylem życia..."
- Howard Jennings

Już wkrótce możliwość
pobrania
Thesaurus News
w wersji do wydrukowania.
Skarb na Gotlandii


Dwóch młodych ludzi na Gotlandii znalazło skarb Wikingów z X wieku. Skarb składał się ze srebrnych monet, ważących około 3 kilogramy. Zostały znalezione przez 20 letniego Edvina Svanborga i jego 17 letniego brata Arvid, podczas pracy na gruntach swojego sąsiada, artysty Larsa Jonssona.

"Po prostu przypadkiem znalazłem srebrną arabską monetę, która miała około 1100 lat" powiedział Edvin Svanborg agencji TT. Svanborg studiuje historię i rozpoznał monetę na podstawie ilustracji, które już wcześniej widział. Bracia zaczęli się rozglądać za innymi monetami i szybko zrozumieli, że znaleźli coś bardzo cennego. W ciągu krótkiego czasu znaleźli około 1100 monet i kilka bransolet. Większa część skarbu była w doskonałym stanie, choć króliki zostawiły swój ślad na części monet.

Edvin pragnie teraz znaleźć więcej takich skarbów i stwierdził, że zamierza zostać archeologiem. Bracia otrzymają zapewne nagrodę za przekazanie skarbu władzom, choć nie wiadomo jak dużą. "Ale to nie jest najważniejsze. Samo odkrycie skarbu jest wspaniałe" - stwierdził Edvin. Gotlandia jest rajem dla archeologów, gdzie znajduje się olbrzymie ilości skarbów Wikingów.

Kilka lat temu, Farmer Bjorn Engstrom znalazł największy na świecie skarb należący do Wikingów. Skarb składał się z monet, naszyjników i innej biżuterii, który ważył w sumie 65 kilogramów srebra i 20 kilogramów brązu. Farmer otrzymał 2.1 miliona koron nagrody za jego zgłoszenie.

Warto też zobaczyć: Skarb Wikingów
Powrót do spisu treści.
Copyright © by Thesaurus News 2007.
All Rights reserved ®