"...Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona albo wątpisz że mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem co stylem życia..."
- Howard Jennings

Już wkrótce możliwość
pobrania
Thesaurus News
w wersji do wydrukowania.
Naukowcy rozpracowują starożytny komputer


Fragment mającego 2100 lat mechanizmu z Antikythery, uważany za najstarszy mechanizm obliczeniowy na świecie, można obejrzeć w Archeologicznym Muzeum Narodowym w Atenach. Maszyna ta, niemal stopiona z kamieniem, została znaleziona w roku 1901 na wraku u wybrzeży greckiej wyspy Antikythera. To dziwne urządzenie z metalowymi trybami i kółkami, zadziwiało badaczy próbujących odcyfrować jego przeznaczenie. Jednak najnowszy artykuł w magazynie "Nature" odkrywa, że jest w rzeczywistości niezwykle skomplikowanym urządzeniem używanym do obserwacji astronomicznych, jako pomoc w nawigacji.

Grupa badaczy prowadzona przez Mike'a Edmundsa i Tonego Freetha z Cardiff University w Walii użyła promieni Roentgena by przebić się przez skamieniałą warstwę otaczającą urządzenie i w ten sposób odkryć sposób jego działania. "To urządzenie jest absolutnie niesamowite. Jedyne w swoim rodzaju", powiedział Edmunds ogłaszając rezultaty badań. "Sam projekt jest piękny a astronomia jest dokładnie taka jak powinna być. Po porostu opada szczęka na sposób w jaki działa ten mechanizm i jak to zostało wykonane. Ktokolwiek to wykonał, zrobił to niesamowicie dobrze".

Stworzone między rokiem 150 a 100 przed Chrystusem, mechanizm zawiera 37 kół zębatych w ramie z drewna i brązu, przypominającej zegar. Tryby zostały zaprojektowane w celu śledzenie ruchów słońca i księżyca a nawet zaćmień oraz nieregularnej orbity księżyca. Prawdopodobnie śledziło także ruchy niektórych planet. Równie zaskakujący jest fakt, że maszyna używała mechanizmu różnicowego, który jak sadzono został odkryty w XVII wieku, choć spekulowano, iż mógł zostać wymyślony wcześniej. Mechanizm ten to takie ustawienie kół zębatych, które umożliwia rotację dwóch osi w różnych prędkościach. Współcześnie jest najczęściej używane w samochodach, gdzie użyte na tylnej osi, pozwala na różną rotację kół podczas skrętów. Zawiłość mechanizmu jest tez porównywalna z XVIII wiecznymi zegarami.

"Jestem mocno zaskoczony" powiedział Alexander Jones, historyk astronomii na Uniwersytecie w Toronto. Jones uważa, że to odkrycie będzie miało znaczący wpływ na nasze wyobrażenie o historii nauki. "To było absolutne dzieło sztuki, jeśli chodzi o astronomię tamtych czasów."

Największą zagadką jest jak tak przydatne urządzenie mogło kompletnie zniknąć z dziejów? Przez ponad 1000 lat nie pojawiło się nic podobnie skomplikowanego. Michael Wright, kustosz London Science Museum uważa, że urządzenie bądź jego plany, mogły, po upadku imperium rzymskiego, dotrzeć w jakiejś formie do świata muzułmańskiego, by po jakimś czasie znowu pojawić się w Europie. Wkrótce zostaną opublikowane kolejne wyniki badań tego zadziwiającego urządzenia.


Powrót do spisu treści.
Copyright © by Thesaurus News 2007.
All Rights reserved ®