"...Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona albo wątpisz że mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem co stylem życia..."
- Howard Jennings

Już wkrótce możliwość
pobrania
Thesaurus News
w wersji do wydrukowania.
Na Tropach skarbu "Młodego Pretendenta"

Wygląda jak stary, postrzępiony list wyciągnięty ze skrzyni pirata i został odkryty przez przypadek w niewielkim sklepie ze starociami. Ten niepozorny XVIII wieczny dokument może pomóc w wyjaśnieniu jednej z największych zagadek w Szkocji i spowodował tam swoistą gorączkę złota.

Legenda Młodego Pretendenta - "Bonnie Prince Charlie", wnuczka króla Jana Sobieskiego - transport monet wartych prawie 10 milionów dolarów według dzisiejszych cen i przysłany przez francuskich sojuszników na wsparcie rebelii Jakobitów - intrygował historyków przez stulecia. Podobno złoto zostało zakopane niedaleko jeziora Loch Arkaig, kilkanaście kilometrów na północ od Fort William, by uchronić je przed pościgiem Hanowerczyków. Jednak list, przedśmiertne wyznanie Jakobity o imieniu Neill, opisuje jak ukradł jeden z worków złota i zakopał go w pobliżu małej przybrzeżnej wioski Arisaig pod "czarnym kamieniem" na którym rosły korzenie drzewa.

Mairi Mooney, kustosz West Highlands Museum, która dostała list trzy lata temu, mówi:
"Mamy wielką nadzieję, że list jest autentyczny i że wkrótce uda się odnaleźć część skarbu. Istnieje wiele dokumentów potwierdzających wysłanie pomocy finansowej Jakobitom przez Francuzów, ale co się stało z pieniędzmi po przegranej rebelii, pozostaje do dziś tajemnicą."

Tasneem Maqsood, producent programu telewizyjnego na ten temat, mówi:
"List określa gdzie skarb został ukryty i lokalny historyk postara się użyć tych wskazówek by precyzyjnie namierzyć miejsce ukrycia. List jest badany także w Szkockim Archiwum Narodowym by sprawdzić jego autentyczność."

Około siedmiu beczek złotych monet zostało dostarczone przez dwie francuskie fregaty w Loch Nan Uamh, na południowy wschód od Aisaig, 29go kwietnia 1746 roku, jako część obiecanego transportu, pieniędzy, broni i brandy. Czekający Jakobici ze szkockich klanów, nie powiedzieli Francuzom, że Książe Karol Stuart, pretendent do tronu Anglii, został dwa tygodnie wcześniej rozgromiony przez wojska Hanowerczyków w bitwie pod Culloden. Kiedy francuskie statki dostały się pod ostrzał Anglików, złoto szybko odtransportowano. Mówi się o trzech osobach, które ukryły złoto w pobliżu Loch Arkaig, na ziemi należącej do jakobińskiego sympatyka. Historycy wierzą, że w ciągu kilku następnych miesięcy, złoto było kilkakrotnie wykopywane i ponownie zakopywane by nie wpadło w ręce Hanowerczyków.

Według artykułu opublikowanego w 1934 przez wnikliwego badacza, Neill przechodził przez las w pobliżu Loch Arkaig, gdy spostrzegł grupę mężczyzn zakopującą duże paczki. Kiedy tamci odeszli, Neill zakradł się by sprawdzić co zakopali i odkrył worki wypełnione złotymi monetami. Pospiesznie zabrał jeden z worków i uciekł do Arisaig, zakopując go po drodze. Będąc samemu Jakobitą uciekającym przed ścigającymi go żołnierzami, spróbował wydostać się z Arisaig, ale spadł z konia, doznając fatalnych obrażeń. Kierowany odruchem sumienia, napisał list 6 października 1746 roku na łożu śmierci, przekazując go zaufanemu człowiekowi i prosząc by dostarczył go bliskim doradcom księcia. Podpisał go: "Neill (syn) Iaina vic Ruari" pisząc, że jest mu "przykro straszliwie" iż wziął złoto należące do jego "prawowitego księcia i wymienił szczegółowe instrukcje jak je odnaleźć.

Co się dalej stało z tym listem pozostaje tajemnicą. Ale w roku 1911, lekarz z rejonu Arisaig, Alexander Campbell, otrzymał go w prezencie od wdzięcznego starszego pacjenta. Campbell próbował zlokalizować worek Neilla, ale bez powodzenia. jednak opis jego poszukiwań ukazał się w magazynie Scottish Country Life w roku 1934. Potem list pojawił się dopiero w 2003. Anglik, który uwielbiał spędzać w tych stronach wakacje, przekazał go entuzjastom z grupy rekonstrukcyjnej, odtwarzającej wypadki z 1745, sądząc, że może ich to zainteresuje. Sam znalazł go w malutkim sklepie ze starociami w Winchester w Anglii. Stowarzyszenie przekazało list do muzeum w Fort William, które teraz skontaktowało się z telewizją. Wkrótce powinniśmy się dowiedzieć, czy list może nas naprowadzić na ślad zaginionego skarbu wnuczka zwycięzcy spod Wiednia.
Więcej informacji: 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Edward_Stuart

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jakobici_%28polityka%29
Powrót do spisu treści.
Copyright © by Thesaurus News 2007.
All Rights reserved ®