"...Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem, ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona, albo wątpisz czy mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem, co stylem życia..."
- Howard Jennings

Zapraszamy na inne strony serwisu: THESAURUS
A może warto...

Nieznane odmiany monet polskich

Uważne oględziny posiadanych czy nabywanych monet mogą przynieść wiele niespodzianek. Jak wiadomo monety chociaż pozornie identyczne mogą różnić się szczegółami. Takie różnice sprawiają, że nawet popularne monety stają się rzadkimi okazami.
W doskonałym artykule Pan Jerzy Chałupski przedstawia kilka swoich odkryć.

Teleportacja tuż za rogiem? Tworzenie obiektów 3D już wkrótce w każdym domu?

Trójwymiarowe drukarki są na rynku już od kilku lat. Można ściągnąć plan, nacisnąć "Print" i kilka minut później otrzymać gotowy produkt. To jeszcze nie jest technologia "Star Trek", ale jesteśmy już niej bliżej.

HMAS Sydney Archeolog znajduje krążownik w swoim domu!

Brytyjski archeolog twierdzi, że znalazł australijski okręt wojenny, który zatonął w roku 1941 wraz całą 645 osobową załogą. Tim Akers mówi, że "HMAS Sydney" leży ponad 3 kilometry pod powierzchnią Oceanu Indyjskiego i, że odkrył on jego dokładne położenie nie wychodząc ze swojego domu w Wetherby w Yorkshire.

Inscenizacja zdobycia Bramy Nizinnej Powrót do przeszłości czyli historyja prochem pachnąca...

Kiedy ostatnie pułki dotarły na miejsce bitwy, nastąpiło widowiskowe, paradnym krokiem naznaczone, zajęcie wojennych pozycji. Prusko-rosyjskie oddziały (broniące dostępu do miasta) ulokowały się w cieniu Bramy Nizinnej oraz na szczycie bastionu Żubr. Natomiast wojska francuskie i polskie zajęły pozycje na krańcu ulicy Mostowej prowadzącej do kluczowego miejsca ataku.

Dobre prawo sprzyja naukowcom i amatorom.

"Chodzimy z wykrywaczami jedynie w weekendy. Robimy to już od pięciu lat i na to konkretne pole trafilismy własciwie przypadkiem."
David i Andrew Whealan znaleźli skarb datowany na X wiek n.e. w Harrogate. Skarb został w całości przekazany do British Museum, którego pracownicy stwierdzili, że znalezisko jest "absolutnie fenomenalne". Na początku lipca sąd uznał oficjalnie, że jest to "skarb", co według prawa brytyjskiego oznacza, że znalazcy otrzymają jego równowartość rynkową. Sędzia odpowiedzialny za werdykt stwierdził, że jest to najbardziej ekscytujący skarb z jakim miał do czynienia.

Z dziejów polskiej symboliki wojskowej

Najbardziej znanym epizodem bitwy pod Grunwaldem stoczonej 15 lipca 1410 r., uwiecznionym przez Jana Długosza, Jana Matejkę, Henryka Sienkiewicza i Aleksandra Forda jest upadek i podniesienie wielkiej chorągwi Królestwa z Orłem Białym. W pewnym momencie, w ogniu najgorętszej walki, chorągiew ta wysunęła się z rak chorążego i upadła na ziemie. Na ten widok rycerze krzyżaccy zaintonowali już pieśń zwycięstwa, przedwcześnie jednak, bowiem...

Dzieje polskich symboli wojskowych nie zaczynają się jednak dopiero na polach Grunwaldu. I wcześniej, i później, nasi dzielni wojowie, rycerze, husarze, żołnierze z wielkim oddaniem i poświęceniem oddawali honory, a w potrzebie bronili pewnych specjalnych znaków symbolizujących ich plemię, księcia, króla, ziemie, wodza czy oddział.

Historia nieco zapomniana
Pasjonująca opowieść o człowieku, dla którego Polska była ojczyzną   

Jeden z jemu współczesnych napisał kiedyś, że tylko dzięki działalności tego człowieka Aleksandrów przetrwał pomyślnie trudny okres po śmierci założyciela - Rafała Bratoszewskiego. Nasz bohater, pełniąc funkcje burmistrza, przeprowadził Aleksandrów przez kilka burz dziejowych, np. Powstanie Listopadowe. Za jego czasów i przy jego aktywnym udziale wybudowano najważniejsze budynki publiczne w naszym mieście, a żywiołowo rozwijająca się osada Aleksandrów traktowana była przez władze jako wzorcowe miasteczko przemysłowe, przykład dla innych tego typu osad, np. Łodzi.W naszej gazecie przeczytasz także:

Na polskim rynku jest bardzo duży wybór wykrywaczy metali. Tesoro Tejon cieszy się wśród użytkowników bardzo dobrą opinią. Niesamowite zasięgi, dyskryminacja, precyzja namierzania - takie opinie krążą po sieci na temat tego wykrywacza.... Czy prawdziwe??? Sprawdźmy.

Starożytny krater wulkanu w Illalo, 2520 metrów wysokości, jest jednym z najstarszych stanowisk archeologicznych w Ekwadorze. Ślady obecności ludzkiej na wschodniej części zbocza z okresu Paleolitu, zostay udokumentowane przez antropologa Roberta Bella w 1962 a później przez Williama Mayer-Oakesa, który prowadził badania na tym miejscu przez ponad 20 lat.

Często zdarza się, że nie potrafimy prawidłowo zidentyfikować posiadanej monety. By tego dokonać należy posiąść podstawową wiedzę, która na to pozwoli. Jedną z najważniejszych rzeczy przed identyfikacją jest wymienienie i wyrażenie charakteryzujących ją cech. Artykuł naszego kolegi Meko pomoże wielu z nas prawidłowo zidentyfikować niektóre monety.                                            

Fundacja Collings powstała w 1979 roku z celem organizowania i wspierania wydarzeń "żywej historii". Od 1989 roku realizuje program "Wings of Freedom Tour" ( Skrzydła Wolności). Ta żywa wystawa odwiedziła już ponad 2000 miast w USA udostępniając zwiedzającym kompletnie odrestaurowane wojskowe samoloty z okresu WWII: Consolidated B-24J, Boeing B-17 Flying Fortress I North American B-25 Mitchell

Copyright © by Thesaurus News 2007.
All Rights reserved ®