"...Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem, ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona, albo wątpisz czy mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem, co stylem życia..."
- Howard Jennings

Nieznane odmiany monet polskich
Jerzy Chałupski


Udało mi się ostatnio kupić na internetowej aukcji Allegro interesującego szeląga Augusta III.Rocznik wydaje się bezdyskusyjny - 1753. Moneta jest wybita lekko niecentrycznie, więc nie można z całkowitą pewnością stwierdzić, czy literka na rewersie to "E", czy "F". Jak by nie było, opisu takiej odmiany w literaturze brak. Znane są szelągi z 1753 r. z literką "F" odwróconą "do góry nogami". Szelągi z literą "F" znane są z lat 1752 i 1754, litera "E" była tylko na bardzo rzadkich szelągach z 1752 r. Widoczny na fotografii fragment litery zdaje się raczej częścią "F", niż "E".Teraz następna niespodzianka. Zacznę od sprostowania do artykułu Pana Adama Suchanka z PN 3-4/1999. W tekście "Złotówka 1929 bez znaku mennicy" napisał on "Znak mennicy warszawskiej ... jest umieszczany na monetach w niej wybitych z przerwami od 1792 roku.". Jest to z pewnością przejęzyczenie - znane są przecież miedziane grosze koronne z 1791 roku ze znakiem menniczym MV (Plage 134). Okazuje się jednak, że istnieje również taki trojak koronny! Miałem ostatnio okazję dokładnie obejrzeć tę monetę.

Trojak nosi dosyć wyraźne ślady obiegu, ale jest w niezłym stanie, łącznie z rantem. Obecny właściciel kupił go kilka lat temu, jako część likwidowanego zbioru pewnego śląskiego kolekcjonera. Poprzedni właściciel zdawał sobie sprawę z rzadkości tej monety. Nie notuje jej żaden katalog, ale brak formalnych powodów, aby taka moneta nie mogła być wybita.Ostatni przykład jest świeższej daty. Proszę sprawdzić 10-złotówki z T. Kościuszką wybite w 1971 r.

Różnice kroju cyfr w dacie są bardzo wyraźne, szczególnie różnią się jedynki.

Wykaz odmian obiegowych monet PRL i monet podenominacyjnych umieściłem na mojej stronie internetowej - zapraszam do obejrzenia i współudziału w jej rozwoju.

Podziękowania dla Pana Jerzego Chałupskiego za udostępnienie powyższego artykułu.
Artykuł zaczerpnięty z

http://monety.polskie.webpark.plPowrót do spisu treści.
Copyright © by Thesaurus News 2007.
All Rights reserved ®