"...Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem, ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona, albo wątpisz czy mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem, co stylem życia..."
- Howard Jennings

Podstawowe cechy identyfikacji monet
Meko


Jedną z najważniejszych rzeczy przed identyfikacją monety posiadanej lub znalezionej przez nas jest , wymienienie i wyrażenie charakteryzujących ją cech . Elementy wyróżniające się na monetach szczególnie to :Problem zaczyna się gdy wejdziemy w posiadanie monety bez daty . Występuje to zazwyczaj na monetach średniowiecznych na których aż do końca XV wieku nie występowały daty roczne. To tylko pomoże nam w prawidłowej identyfikacji .Warunkiem prawidłowej identyfikacji z powyższych wymienionych cech , jest oczywiście stan nie naganny lub umożliwiający znalezienia i zidentyfikowanie tych cech na monecie.

A tu dla przykładu kilka Herbów i godła występujące na monetachSkupmy się jeszcze na identyfikacji władcy w legendzie bo to chyba sprawia największy problem. Dla przykładu podam trzy rodzaje legend. Oczywiście legendy mogą być skrócone a uwarunkowane jest to zazwyczaj nominałem monety.

Na monetach z Zygmuntem III Wazą
SIGISMVNDVS III DEI GRATIA REX POLONIAE

Na monetach z Wacław III Adam
WENCESLAVS DEI GRATIA DUX TESSINENSIS

Na monetach z Jerzym Wilhelmem
GEORGIVS WILHELMUS DEI GRATIA DVX SILESIAE

Myślę, że przytoczone cechy i sposoby pomogą wam w prawidłowej identyfikacji czego wam i sobie życzę .
Powrót do spisu treści.
Copyright © by Thesaurus News 2007.
All Rights reserved ®