"...Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem, ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona, albo wątpisz czy mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem, co stylem życia..."
- Howard Jennings

Tesoro Tejon - opinie użytkownika...
Diabelski


Niesamowite zasięgi, dyskryminacja, precyzja namierzania -takie opinie krążą po sieci na temat tego wykrywacza.... czy prawdziwe??? Sprawdźmy... Nie jest to pierwszy wykrywacz który trzymałem w rękach, więc łatwiej jest mi ocenić właściwości tego sprzętu w stosunku do innych. ....zaczynamy...Nowy sprzęt, czyli odpada możliwość nieprawidłowej pracy urządzenia. Wrażenia wizualne wypadają na korzyść wykrywacza. Solidnie wykonany i nie grozi rozsypką w czasie użytkowania. Co mi nie przypadło do gustu to zamknięcia pojemników na baterie -wydają się zrobione zbyt oszczędnie. Ergonomia bardzo dobra i nie odczuwa się wagi wykrywacza. Masa 1,5kg nie wydaje się wysoka, lecz jest na rynku wiele modeli sporo lżejszych.

Potencjometry pracują z lekkim oporem, a ich rozmieszczenie jest dobrze przemyślane. Znalazłem wypowiedzi na forach że pokrętło gruntu ma tendencje do zmiany położenia przy zaczepieniu nim o różne przedmioty i użytkownicy radzą sobie podkładając gumowe o-ringi zwiększając tym samym opór pokrętła. Wystarczy teorii...
Wyjście w teren. Przekręcam "sensitivity" (tym pokrętłem włącza się wykrywacz) i następuje szereg impulsów dźwiękowych informujących mnie o stanie baterii. Jak ilość sygnałów spadnie do 2, oznacza to iż baterie są do wymiany. Nowe baterie alkaliczne mają do 7 sygnałów, zaś w pełni naładowane akumulatorki 3,5 sygnału. Spowodowane jest to niższym napięciem akumulatorków. Od pozycji 1 do 10 na skali ustawiam czułość wykrywacza. Na czerwonej kresce zaczyna się "MAXboost" który zwiększa jeszcze czułość wykrywacza aż do momentu przesterowania go.

Strojenie do gruntu na tzw. pompkę zajmuje ok 10 sekund i polega na tym że należy zrównoważyć dźwięki opadania i unoszenia cewki nad gruntem. Potencjometr "ground adjust" jest wielo obrotowy. Obie dyskryminacje ustawiam wg. własnych potrzeb. Pokrętłem "vco tone" mogę ustawić wysokość tonu dźwięku w zależności od gustu, a przekręcając go maksymalnie w lewo aż do wyłączenia tracę możliwość regulacji dźwięku zyskując vco w trybie namierzania.

Jedno dźwiękowy sygnał znalezionego celu w tych czasach jak dla mnie to za mało. Można z grubsza określić rodzaj znaleziska po zmianie długości sygnału, jego natężeniu i tym jak się zaczyna i kończy. Sygnał wzorowy dla mnie to miękko zaczynający i kończący, nie za krótki. Brak regulacji głośności zmusza do używania słuchawek, gdyż dźwięki wydawane przez głośnik są ustawione na wysokim poziomie.

Do dyspozycji jest "cyngiel" którym można szybko przełączyć się na drugą dyskryminację (do przodu) lub chwilowo przełączyć sprzęt do trybu statycznego all metal (do tyłu) . Tryb statyczny all metal włączyć można również skręcając pierwszą dyskryminację maksymalnie w lewo aż do pozycji wyłączenia.

Zaznaczam jednak że nie jest to prawdziwy tryb statyczny gdyż po unieruchomieniu cewki nad celem sygnał zniknie. W tym trybie wymagany jest minimalny ruch cewką nad celem. Tylko w trybie statycznym można ustawić poziom sygnału wiodącego.

Sprzęt jest rzeczywiście precyzyjny, do tego stopnia że nie ma zupełnie potrzeby używania cyngla. Dyskryminacja bardzo dobra, choć zdarza się że jednak przepuszcza sygnały od większego, mocno skorodowanego żelaza. Nie widzę w tym winy układu dyskryminacji bo wiem że każdy wykrywacz da pozytywny sygnał na takiego zardzewiałka większych rozmiarów. Co do zasięgów to rzeczywiście są dobre. Detektor pracuje na częstotliwości 17,5 kHz i jest bardzo czuły na małe przedmioty. Baterie wystarczają do 30 godzin pracy. Bardzo brakuje mi w nim dodatkowych informacji o "celu", wyświetlacz i trzy tony identyfikacji bardzo by się przydały.

Podsumowując: opinie na temat sprzętu rzeczywiście nie są przesadzone i jest to bardzo skuteczna maszyna na drobne rzeczy i monety. O przydatności na militarkę się nie wypowiadam, gdyż się tym nie zajmuję.
Powrót do spisu treści.
Copyright © by Thesaurus News 2007.
All Rights reserved ®