"...Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem, ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona, albo wątpisz czy mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem, co stylem życia..."
- Howard Jennings

Teleportacja tuż za rogiem?


Trójwymiarowe drukarki są na rynku już od kilku lat. Można ściągnąć plan, nacisnąć "Print" i kilka minut później otrzymać gotowy produkt. To jeszcze nie jest technologia "Star Trek", ale jesteśmy już niej bliżej. Do tej pory były używane do testowania części do samochodów, samolotów i innych produktów zanim te zostaną przekazane do fazy produkcji. Kiedyś dostępne za 100 tysięcy dolarów, obecnie ich cena spadła do 15 tysięcy. W ciągu najblizszych dwóch lat oczekiwan jest rewolucja cenowa, która pozwoli na to żeby taka drukarka znalazła się w każdym domu. Już w przyszłym roku taka "domowa" drukarka ma kosztować niecałe 5 tysięcy dolarów. Profesor Hod Lipson z Cornell University twierdzi, że wkrótce każdy będzie miał w domu taką drukarkę, dzięki której będzie można wydrukować szczoteczkę do zębów, sztućce, buty i kto wie co jeszcze.

Trójwymiarowe drukarki, zwane też błyskawicznymi drukarkami prototypów, tworzą przedmioty z cząstek różnych materiałów, podobnie jak tradycyjne drukarki tworzą obrazy z kropek tuszu. Drukarki 3D kreują modele z cienkich warstw płynnego bądź sproszkowanego plastiku, który jest utwardzany w małych dawkach poprzez precyzyjnie odmierzaną temperaturę, wykorzystując światło bądź chemikalia.

Dla nas może to oznaczać, że wkrótce będziemy mogli ściągnąć z ineternetu model lalki, zabawki, modelu czy jakiegoś nieskomplikowanego przedmiotu i w ciągu kilku minut już się nim cieszyć. Trudno jest przewidzieć potencjał dla drukarek 3D, ale z pewnoscią przybliżamy w ten sposób przyszłość gdzie będziemy mogli ściągąć z netu dokładnie to co chcemy a więc wypada życzyć producentom i pomysłodawcom dalszego rozwoju tego wynalazku.
Powrót do spisu treści.
Copyright © by Thesaurus News 2007.
All Rights reserved ®