"...Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem, ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona, albo wątpisz czy mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem, co stylem życia..."
- Howard Jennings

Poszukiwacze Odkrywają Skarb Wikingów


David i Andrew Whealan znaleźli skarb datowany na X wiek n.e. w Harrogate. Skarb został w całości przekazany do British Museum, którego pracownicy stwierdzili, że znalezisko jest "absolutnie fenomenalne". Na początku lipca sąd uznał oficjalnie, że jest to "skarb", co według prawa brytyjskiego oznacza, że znalazcy otrzymają jego równowartość rynkową. Sędzia odpowiedzialny za werdykt stwierdził, że jest to najbardziej ekscytujący skarb z jakim miał do czynienia.

Ojciec i syn (51 i 31 letni), którzy traktują poszukiwania skarbów jako hobby, powiedzieli, że było to spełnienie ich marzeń. "Chodzimy z wykrywaczami jedynie w weekendy. Robimy to już od pięciu lat i na to konkretne pole trafilismy własciwie przypadkiem. Po kilku godzinach poszukiwań, wykrywacz dał duży, pozytywny sygnał i początkowo myslałem, ze to kawałek zardzewiałego roweru, pług lub inny złom. Zaczęlismy kopać i sygnał był coraz mocniejszy, więc zaczęliśmy kopać klęcząc i wkrótce naszym oczom ukazały się pierwsze monety i puchar. Byliśmy kompletnie zaskoczeni naszym znaleziskiem. Wyciągnęlismy wszystko i wróciliśmy do domu niesamowicie szczęśliwi bo nawet gdybyśmy znaleźli tylko jedną monetę to i tak bylibyśmy absolutnie zachwyceni." Skarb, oceniany przez ekspertów na ponad milion funtów brytyjskich (blisko 2 miliony dolarów) wartości, zawierał przedmioty z Afganistanu, Irlandii, Rosji i Skandynawii. Było tam 617 srebrnych monet i 65 innych przedmiotów, w tym złota branzoleta na ramię i srebrny puchar. Puchar jest przepięknie zdobiony i został wykonany we Francji lub Niemczech około roku 900 n.e. "Puchar jest niesamowicie rzadki. Znamy tylko kilka mu podobnych na świecie. Będzie absolutnie niesamowity kiedy poddamy go konserwacji - powiedział Dr. Jonathan Williams, kurator działu prehistorii w British Museum.

Większość przedmiotów jest świetnie zachowana, w tym także monety wśród których jest kilka nowych i niezwykle rzadkich odmian. Skarb został najprawdopodobniej zakopany przez zamożnego Wikinga podczas okresu niepokoju w roku 927 n.e. Rzecznik British Museum stwierdził, że jest to najważniejszy skarb tego typu w Wielkiej Brytanii od ponad 150 lat.

Gdy skarb zostanie odkupiony od znalazców, zostanie wystawiony na widok publiczny w jednym z brytyjskich muzeów. Nagroda zostanie podzielona równo pomiedzy znalazców a właścicieli terenu na którym skarb został odkryty. Brytjskie prawo, które pozwala na poszukiwania skarbów przez poszukiwaczy używających wykrywaczy metalu sprawia, że co roku zgłaszanych jest tysiące zabytków. Prawo zakłada oddanie zabytku znalazcy jeśli nie jest nim zainteresowane żadne muzeum lub wykupienie go za równowartośc rynkową, jeśli zabytek zostanie uznany za "skarb".

Margaret Hodge, Brytyjski minister kultury powiedziała,że to odkrycie pokazuje jak sprawnie i efektywnie działa system Portable Antiquities Scheme ( http://www.finds.org.uk/), który zachęca poszukiwaczy do kooperacji z archeologami i zgłaszania swoich znalezisk. Schemat ten, zarządzany przez British Museum, zatrudnia 36 pracowników, którzy są odpowiedzialni za katalogowanie wszystkich znalezionych zabytków zgłaszanych przez osoby prywatne na terenie Wielkiej Brytanii, zachowanie odpowiedniego, archeologicznego kontekstu znaleziska i pomoc w legalnym przekazywaniu ich odpowiednim instytucjom. W chwili obecnej w bazie danych tej organizacji znajduje się ponad 175 tysięcy różnych artefaktów zgłoszonych głównie przez poszukiwaczy. My możemy tylko pogratulować znalazcom i prawodawcom brytjskim, którzy przyczyniają się do zachowania brytyjskiego dziedzictwa kulturowego i życzyć sobie podobnych rozwiązań w naszym kraju.
Powrót do spisu treści.
Copyright © by Thesaurus News 2007.
All Rights reserved ®