"...Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem, ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona, albo wątpisz czy mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem, co stylem życia..."
- Howard Jennings

Celtycki skarb w Holandii
TN


Detektorysta Paul Curfs (47) chodząc z wykrywaczem metalu po polu kukurydzy w pobliżu Maastricht w południowej Holandii, odkrył skarb złotych i srebrnych celtyckich monet. „To jak spełnienie chłopięcych marzeń”, powiedział znalazca po swoim odkryciu”.

Skarb składał się z 39 złotych i 70 srebrnych monet ukrytych najprawdopodobniej w połowie pierwszego wieku p.n.e., gdy przyszły władca Rzymu, Juliusz Cezar prowadził kampanię wojenną przeciw celtyckim plemionom zamieszkującym tę okolicę. Poszukiwacz opowiadał jak chodził po polu i miał już właśnie wracać do domu, gdy usłyszał w swoich słuchawkach mocny sygnał i po chwili wyciągnął pierwszą monetę. „Była złota i widać było na niej rysunek małego konia. Nie miałem wtedy pojęcia co znalazłem.”

Curfs zamieścił fotografię monety na forum poszukiwawczym gdzie została zidentyfikowana jako rzadka moneta celtycka plemienia Eburonów. Następnego dnia wrócił na miejsce odkrycia i znalazł kolejną monetę. Ta wyglądała już zupełnie inaczej – była srebrna i “miseczkowata”. Poszukiwacz powiadomił o swoim znalezisku władze miejskie i wkrótce on oraz kilku innych poszukiwaczy zostało zaproszonych do wspólnych badań z archeologami. Według zapisków Cezara, Eburonowie zostali przez niego zlikwidowani w roku 53 p.n.e. po tym gdy wspólnie z innymi plemionami zaatakowali rzymskie oddziały zabijąjąc 6 tysięcy żołnierzy. Eburonowie stawiali zaciekły opór podczas zdobywczej wyprawy Cezara. Srebrne monety należały do plemion północnych, co może świadczyć o kooperacji tych ludów przeciwko Rzymianom. Obydwa rodzaje monet ozdobione są trójramiennym, spiralnym symbolem (triskele) znanym z ikonografii celtyckiej.

Dwa inne skarby monet Eburonów zostały wcześniej znalezione na terenie Belgii i Niemiec. Wartość znaleziska nie jest jeszcze znana, ale belgijskie znalezisko, które było podobnych rozmiarów zostało wycenione na 175 tysięcy Euro. Właściciel terenu na którym dokonano odkrycia, zgodził się odsprzedać miastu swój udział za nieujawnioną kwotę. Curfs, nauczyciel w pobliskiej szkole, jest właścicielem 11stu monet, które tymczasem wypożyczył miastu na zbliżającą się wystawę. Znalazca uważa, że jego pasja jest bardziej „medytacją” niż obsesją. „Gdyby ktoś planował się wzbogacić przy użyciu wykrywacza, powiedziałbym mu krótko – zapomnij o tym” – stwierdził.
Powrót do spisu treści.
Copyright © by Thesaurus News 2007.
All Rights reserved ®