"...Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem, ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona, albo wątpisz czy mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem, co stylem życia..."
- Howard Jennings

Nielegalne poszukiwania po angielsku
TN


Trzech mężczyzn, którzy wybrali się na nielegalne, nocne poszukiwania na chronione stanowisko archeologiczne w Wielkiej Brytanii, zostało ukaranych grzywną. Ricky McCabe, 34, David Miller, 38 and Alan Chapman, 37, zlokalizowali swoimi wykrywaczami conajmniej kilkanaście przedmiotów (żaden z nich nie był cenny), zanim zostali zauważeni przez właściciela terenu, który był wyposażony w noktowizor. Trzej panowie którzy przyznali się do przestępstwa polegającego na wyruszeniu na chroniony teren z zamiarem kradzieży, zostali skazani na zapłatę kosztów procesu w wysokosci 250 funtów każdy. Dodatkowo dwóch z nich ma zapłacić jeszcze po 250 funtów kary a trzeci, jedyny który pracuje, 500 funtów kary.

Sędzia wymierzający wyrok podkreślił, że to stanowisko było od kilku lat miejscem działania tzw. „night hawks” („nocnych jastrzębi”), czyli złodziei zabytków używających wykrywaczy metali. Przypomniał, że mężczyźni świadomie wybrali to miejsce i postanowili zatrzymać dla siebie jakiekolwiek znaleziska. Żaden z mężczyzn nie był wcześniej karany a znalezione przez nich przedmioty nie przedstawiały większej wartości. Sprzęt którego używali został nabyty z drugiej ręki. Poszukiwania z wykrywaczem metalu w Wielkiej Brytanii są całkowicie legalne pod warunkiem uzyskania zgody od właściciela terenu. Możliwe są także poszukiwania na stanowiskach archeologicznych, jednak część z nich jest objęta specjalną ochroną jako „pomniki historii” i to właśnie one padają czasem łupem niewielkiej garstki przestępców.

Ulotka brytyjskiej policji informująca o badaniach dotyczących „nocnych jastrzębi” i zapewniająca uczciwych detektorystów, że chodzi jedynie o łapanie złodziei a nie o zmianę prawa.Powrót do spisu treści.
Copyright © by Thesaurus News 2007.
All Rights reserved ®