"...Jeśli sądzisz, że chciałbyś być poszukiwaczem, ale nie jesteś pewien czy żona będzie z tego zadowolona, albo wątpisz czy mógłbyś spędzać tyle czasu poza swoją regularną pracą lub obawiasz się, że jako kobieta stracisz część swojej kobiecości, to w rzeczywistości wybór już został dokonany. Poszukiwanie skarbów jest bowiem nie tyle zawodem, co stylem życia..."
- Howard Jennings

Thesaurus z Wizytą w Szkockiej Fabryce White's
- Fotoreportaż
Spectra


Inverness - port leżący przy ujściu rzeki Ness do zatoki Moray Firth. Niewielkie miasto na północy Szkocji przyciaga turystów nie tylko swą bogata historią. Jedni przyjeżdzaja tu zobaczyc zabytki, choćby zrekonstruowany zamek szekspirowskiego Makbeta,czy nieco oddalone muzeum bitwy pod Culloden ( polecam!). Jeszcze inni trafiaja tu szukając nad Loch Ness osławionego na całym świecie potwora. Nam, poszukiwaczom miasto Inverness kojarzyć się raczej będzie z fabryka Whites’a. Położona w magazynowo- fabrycznej części miasta, już z daleka przykuwa uwagę znanym nam logo.

Przemiła szefowa, pani Angela Wilson z uśmiechem zaprasza nas do obejrzenia malutkiego muzeum, tworzonego przez poszukiwaczy z całego świata.
Gromadzone latami zdjęcia ze zlotów zapełniają albumy stojące na stoliku. Oprócz znalezisk ( a także ich imitacji ) zamkniętych w gablotach, czy ułozonych na półkach jest tez nielada gratka w postaci większości wyrobów Whitesa równiutko ustawionych pod ścianami.

Sama fabryka nie zatrudnia wielu pracowników, gdyż zdecydowana większość modeli produkowana jest w fabryce-matce w USA. Ekipa sładająca się głównie z pań w kwiecie wieku, najwyraźniej nie codzień gości tak ciekawskich poszukiwaczy. Śmiejąc się, dość nieporadnie wymieniają znane im polskie nazwiska.


Szkocka fabryka jest centralą operacji firmy White’s na cały świat z wyjątkiem obu Ameryk, Australii i Nowej Zelandii. Mimo swojej rangi jej pracownicy to przemili ludzie warto więc odwiedzić fabrykę i poszukiwawcze muzeum, jeśli tylko los rzuci was w ten piękny zakątek świata.

Spectra
Powrót do spisu treści.
Copyright © by Thesaurus News 2007.
All Rights reserved ®